Materiały edukacyjneTo my pomagamy w pisaniu

Materiały edukacyjne - Informatyka

Wirusy komputerowe - wirusy tablicy alokacji plików

Tablica alokacji plików (FAT - File Allocation Table) jest wykorzystywana do przechowywania wirusów. Tablica alokacji plików dzieli partycję DOS dysku twardego na jednostki alokacji plików (JAP), które mogą być narażone na działanie wirusów. W przypadku konieczności dostępu do pliku system DOS podejmuje działanie związane z odszukaniem w tablicy alokacji plików numeru pierwszej jednostki alokacji pliku, po czym, zgodnie z odczytaną kolejnością, zapisaną w tablicy, wczytuje wszystkie kolejne jednostki zajmowane na dysku przez plik.

Wirusy atakujące jednostki alokacji plików zmieniają wartość pierwszej jednostki alokacji jednego, lub większej ilości plików na numer, który wskazuje jednostkę alokacji kodu wirusa. Wczytanie tak zmienionego pliku skutkuje uruchomieniem wirusa, który w dalszej kolejności może, choć nie zawsze to robi, załadować właściwy program, który był wywoływany przez użytkownika systemu. Wymaga to jednak zapamiętania oryginalnego numeru jego pierwszej jednostki alokacji pliku, w chwili dokonywania zmian wpisu w tablicy alokacji.

Wirus taki może całkowicie ukrywać swoją obecność i skutecznie tworzyć własne kopie na wszystkich nośnikach wykorzystywanych w ramach danego komputera. W zależności od rodzaju wirusa może nie być możliwości odtworzenia pełnej funkcjonalności programów, dla których wirus dokonał zmian w odniesieniu do odpowiadających im jednostek alokacji w tablicy FAT.

Część wirusów tablicy alokacji plików wykorzystuje również fakt istnienia na dyskach programu ładującego. Gdy jest to dyskietka systemowa obszar ten jest wykorzystywany do przechowywania wirusa i mówimy tu o wirusach sektora startowego dysku, opisanego we wcześniejszej części pracy. W przypadku, gdy dysk, lub dyskietka nie jest dyskiem systemowym, zadaniem tego obszaru jest poinformowanie systemu o fakcie braku systemu na dyskietce.

© 2012 Www.edukacja.mazowsze.pl

licznik