Materiały edukacyjneTo my pomagamy w pisaniu

Materiały edukacyjne - Informatyka

Technologia CSD

CSD (ang. Circuit Switched Data) jest metodą transmisji danych opracowaną dla systemów telefonów mobilnych bazujących na TDMA, takich jak GSM. CSD wykorzystuje pojedynczy slot radiowy by zapewnić transmisję 9,6 kbit/s na bazie systemu sieci i przełączania GSM, gdzie może być połączony dzięki odpowiednikowi zwykłego modemu. Wykorzystanie CSD wymaga wykorzystania modemu wbudowanego w telefon lub specjalnej przystawki. Takie systemy posiadają ograniczoną jakość sygnału audio do 2,4 kbit/s lub mniej. CSD były pierwszymi systemami transmisji danych w systemach TDMA, takich jak GSM, dzięki którym możliwe było wykorzystanie sygnału cyfrowego umożliwiającego w przyszłości osiągnięcie wyższych szybkości. Jednocześnie kompresja audio wykorzystana w systemach GSM prowadziła do ograniczenia możliwości przesyłu danych nawet poniżej poziomu osiąganego przez systemy analogowe.

Funkcja call w CSD jest bardzo podobna do normalnej funkcji dzwonienia głosowego w sieci GSM. Pojedynczy radiowy slot czasowy jest zlokalizowany między telefonem i stacją bazową. Dedykowany sub czasowy slot o przepustowości 16 kbit/s jest umieszczony między stacją bazową a transkoderem. Kolejny slot czasowy (64 kbit/s) jest zlokalizowany między transkoderem, a MSC (ang. Mobile Switching Centre). W MSC możliwe jest wykorzystanie modemu do konwersji sygnału analogowego na sygnał cyfrowy. Możliwe jest bezpośrednie wykorzystanie sygnału cyfrowego jako sygnału ISDN i przekazanie go do ekwiwalentnego zdalnego serwera dostępu.

Należy tu również wspomnieć o rozszerzeniach standardu CSD, do jakich zaliczyć można między innymi HSCSD, który jest systemem bazującym na CSD, ale zaprojektowanym w sposób zapewniający wyższą przepustowość i wyższą efektywność dzięki kodowaniu kanałów, jak i możliwość wykorzystania jednocześnie więcej niż jednego slotu czasowego, choć nie większej ich ilości niż 4.

© 2012 Www.edukacja.mazowsze.pl

licznik